زنان بیشتر ازمردان دچاراختلالات روانی میشوند

فردا: مدیرکل سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: میزان شیوع اختلالات روانپزشکی در کشور حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد است که این اختلالات در زنان شایع تر از مردان است.دکتر محمدباقر صابری ظفرقندی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی «فردا» اظهارداشت

وضعیت فعلی کشور در زمینه سلامت روان نسبت به گذشته مطلوب تر است اما هنوز با آنچه شان مردم کشور است، فاصله داریم.

وی از توسعه تختهای روانپزشکی در بیمارستانهای عمومی به عنوان اولویت نظام سلامت روان یاد کرد و از بیکاری به عنوان یکی از عوامل مهم شیوع اختلالات روانی نام برد.

مدیرکل سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: شیوع اختلالات روانی در بیکاران کشور ۸/۱ برابر بیشتر از شاغلین است.

وی؛ “انگ‌زدایی از بیماران روانی” را یکی دیگر از اولویتهای حوزه سلامت روان دانست و گفت: باید جامعه به جایی برسد که دیگر کسی از رفتن به نزد روانپزشک شرم نداشته باشد و از انگ اجتماعی بیماری روانی نترسد.

زفرقندی در عین حال تاکید کرد: وظیفه حاکمیت است که امکان دسترسی مردم به خدمات سلامت روان را فراهم کند.

مدیرکل سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، نسبت تخت روانپزشکی به ۱۰ هزار نفر جمعیت را ۳/۱ اعلام کرد و در مورد افزایش بودجه تختهای روانی در بیمارستانها گفت: بودجه تخت – روز روانپزشکی به دو برابر در سال جاری افزایش یافته و وزارت بهداشت رسما به بیمارستانها اعلام کرده اگر بیمارستانی در چارچوب سطح ‌بندی، تخت روانپزشکی ایجاد نکند در رتبه ‌بندی یکی از درجه ‌هایش کم می‌شود


/ 0 نظر / 19 بازدید