س ک س جذابیت برگزیده اینترنت ایرانی

مدتهاست که جستجوگر محبوب گوگل سرویسی رو ارائه داده. این سرویس دفعات جستجوی کلمات و عبارات مورد نظر شما در بازه های زمانی مختلف توسط گوگل رو نمایش میده. همچنین نشون میده که عبارت مورد نظر بیشتر از چه کشورهایی جستجو شده است. همچنین ما میتونیم با انتخاب یک کشور از این سرویس گوگل بخواهیم به ما نشون بده که اون عبارت در کدوم شهرهای کشور انتخاب شده بیشتر جستجو شده است.

مثلا با وارد کردن عبارت “اسلام” ۱۰ شهری که در جهان بیشترین جستجو رو برای برای این عبارت داشته اند رو میبینیم که سه شهر اول به ترتیب قم ایران , صنعا یمن و قاهره مصر هستند. ضمنا برای هر عبارتی می تونیم یک کشور رو مشخص کنیم و این اطلاعات رو به شهرهای اون کشور محدود کنیم.

 

مثلا با استفاده از این سرویس متوجه میشیم که کاربران ایرانی ای که به دنبال کسب اطلاعات در مورد برنامه نویسی هستند بیشتر ساکن شهرهای بزرگ کشور هستند. مثلا در مورد عبارت “java” به ترتیب شهرهای شیراز , تهران و کرج رو میبینیم و برای کلمه ی “.net” به ترتیب شهرهای تهران , اصفهان و شیراز یا کاربرانی که بیشتر عبارت “How to” رو در جستجوهای خودشون به کار برده اند و به دنبال یادگیری چگونگی مساله ای بوده اند ساکن شهرهای تهران , شیراز و کرج هستند.
اما همه ی کسانی که از وردپرس برای وبلاگ نویسی استفاده می کنند احتمالا در کنترل پنل خودشون شاهد کلمات جستجو شده ی عجیب کاربران برای رسیدن به وبلاگهاشون بوده اند که عموما عبارات جــنسی و ســکسی هستند. کنجکاو شدم و با استفاده از سرویس یاد شده گوگل این کلمات رو بررسی کردم و شاهد بودم که اغلب جستجو کنندگان ایرانی این عبارات ساکن شهرهای کوچک کشور هستند.

از عنوان کردن بعضی از این عبارات جستجو شده واقعا عذر میخوام. در اینجا حاصل بررسی بعضی از این کلمات رو میارم , شاید برای شما هم جالب باشه که بدونید بیشترین جستجوهای اینترنتی به دنبال عکس ها و فیلم های پــورنو از کدام شهرهای کشورمون انجام میشه. البته در این نوشته قصد توهین به شهرهای نوشته شده ندارم و خودم در این مطلب تلاش می کنم هیچ نتیجه گیری ای از این آمار ها نکنم. ابتدا عبارت مورد نظر رو میارم و بعد شش شهر اول جستجو کننده ی اون عبارت رو به ترتیب مینویسم. (برای جلب نشدن توجه جناب فیلترینگ عبارات رو به صورت دگرگون شده نوشته ام)
عکس سـ کسی :
اردبیل قزوین اراک ایلام قم رشت …
po.rn
کرج قم رشت قزوین تبریز مشهد …
ز ن لـ خت :
قزوین اراک قم کرج اصفهان همدان …
عکس سـ کسی ایرانی :
قزوین اردبیل کرمان کرج اراک رشت …
صیـ ـغه :
قم اهواز کرج اصفهان مشهد شیراز …
خاطرات سـ کسی :
اردبیل قزوین قم رشت اراک زنجان …
سـ ـو پر :
ایلام قزوین گرگان اراک کرمانشاه قم …
سـ کسی :
اردبیل قم قزوین زنجان ایلام اراک …
جـ ـنـ ـده :
قزوین اراک کرج قم رشت اصفهان …
پـ و ر نو :
قم کرج تبریز اراک مشهد اصفهان …
و البته عبارات مربوط به این موضوع خیلی گسترده و زیاد بودند که من مشتی نمونه ی خروار رو ذکر کردم. در اینجا رده بندی این شهرها رو بدون توجه به گسترش اینترنت در اون شهر یا تعداد کاربران اینترنت در اون شهر نمایش میده. بنابراین واقعا عجیبه که شهرهایی مثل قم یا اردبیل تنها با یک میلیون جمعیت در این لیستها بالاتر از شهرهای دیگه مثل تهران, اصفهان , تبریز, مشهد و … با جمعیت های چندین برابر قرار داره.
در همه ی این لیست ها اختلاف شهرها در تعداد جستجوی این کلمات خیلی کمه و بهم نزدیک هستند. فقط در جستجوی عبارت “صـ ـیغـه” فاصله ی زیادی بین جستجو ها در شهر اول و شهرهای بعدی وجود داره. به این نکته هم باید توجه کنیم که تعداد جستجوی این عبارت در شهر اول تقریبا دو برابر شهر دوم بوده در حالیکه جمعیت کاربران شهرهای دوم تا ششم چندین برابر شهر قم است.
نکته ی دیگر اینکه که گوگل ایران رو شامل ۲۳ استان دونسته و استان های هم جوار کوچک (از نظر تعداد کاربران) رو یکی حساب کرده. همچنین در این لیست ها شهرهای کوچک تر هم شامل شهر بزرگ نزدیک حساب شده اند. مثلا منظور از آوردن کلمه ایلام در لیست شهرها احتمالا شامل چندین شهر کوچک نزدیک به هم در اون منطقه است.
جالب اینه که هر وقت به این عبارت ها , کلمه ی “ایرانی” رو اضافه کنیم , قم دیگه در بین ده شهر بالاتر قرار نمی گیره. این نشون میده که کاربران اینترنت در قم کمتر به دنبال تصاویر صرفا ایرانی در این زمینه هستند. همچنین مساله دیگر اینه که مطالب علمی و تحقیقاتی بیشتر مورد جستجوی کاربران اینترنتی شهرهای پر جمعیت مثل تهران, کرج , شیراز و اصفهان بوده اما عبارات جنـــ ـسی و سکــ ـسـی بیشتر مورد جستجوی کاربران شهرهای مثل قم , قزوین , اراک , کرمانشاه و اردبیل بوده که بیشتر شهرهای کوچکتری هستند.
پس نوشت اول: در جستجوی عبارت “گلشیفته فراهانی” , کاربران و جستجوگران اینترنتی شهر قم و در جستجوی عبارت “علی کردان” جستجوگران شهر تهران مقام اول رو کسب کردند.
پس نوشت آخر: جهت تنویر افکار عمومی خدمت رفقا عرض کنم که شخصا از شهرهای قزوین و قم چند دوست بسیار شریف دارم و به نظرم مردم بسیار شریفی در این شهر ها و حتما بقیه ی شهرهای لیست زندگی می کنند. اصلا هدف این نوشته توهین به مردم هیچ شهری نیست. فقط اطلاعاتی بود که در گوگل ارایه شده بود و برام جالب بود.

/ 2 نظر / 9 بازدید
زهرا

سلام ممنون از مقاله ی بسیار مفیدتون. میشه بگید چه سرویس گوگل هست که این کار رو انجام میده؟

محمد رضا

به نظر شما این کار گوگل جاسوسی نیست ؟