توفان خورشیدی در ۲۰۱۳ و پایان دنیا!

alt

دانشمندان ناسا پیش بینی کردند که توفان خورشیدی که قرار است در سال 2013 رخ دهد می تواند برای زمین به یک فاجعه بزرگ و حتی نابودی دنیا تبدیل شود.

در تقویم مایاها 21 دسامبر 2012 به عنوان پایان دنیا پیش بینی شده است. اکنون گروهی از دانشمندان ناسا با بررسی رفتار خورشید هشدار دادند که پایان دنیا با یکسال تاخیر می تواند در سال 2013 رخ دهد.

ارزیابیهای ناسا نشان می دهد که توفان خورشیدی سال 2013 یک فاجعه بزرگ است چون شدت آن 20 برابر ویرانگرتر از اثرات ناشی از عبور توفان کاترینا در آمریکا است و می تواند عملکرد شبکه های تلویزیونی و اینترنت را به شدت مورد تهدید قرار دهد.

دانشمندان ناسا در این خصوص اظهار داشتند: "زمین و فضا به روشی کاملا جدید برای تاریخ بشریت با هم تمام خواهند گرفت."

فوریه گذشته که ناسا رصدخانه دینامیک خورشید (SDO) را پرتاب کرد محققان لابرتوار روترفورد در آکسفورد شایر انگلیس در خصوص اثرات بادهای خورشیدی بر روی بازیهای المپیک 2012 هشدار دادند.

اکنون کارشناسان ناسا نسبت به خطرات بالقوه ای که توفان عظیم خورشیدی در فاصله 150 میلیون کیلومتری و در سال 2013 می تواند برای زمین داشته باشد هشدار دادند.

به گفته این محققان، در حال حاضر فعالیت خورشیدی بسیار شدید شده است و در سالهای آینده نیز میزان آن افزایش خواهد شد و منجر به بروز یک فاجعه بی سابقه خواهد شد. این توفان بر روی سیستمهای انرژی و ارتباطات زمین اثر خواهد گذاشت و عملکرد پلاسمای خورشیدی به شدت زندگی مملو از فناوری امروز را مختل خواهد کرد.

براساس گزارش تلگراف، این توفانها می توانند تمام ابزارها از آی-پاد تا ماهواره ها را در معرض نابودی قرار دهند و منجر به قطع برق در بسیاری از مناطق دنیا شوند.

رصدخانه SDO در ماه های اخیر تصاویر منحصر بفردی از لکه های خورشید در فتوسفر (لایه خارجى بسیار داغ اتمسفر خورشید) را ارائه کرده است. این لکه های درخشان که با روشن شدن خود میزان زیادی انرژی آزاد می کنند از این مسئله حکایت دارند که ستاره مادر وارد بیست و چهارمین چرخه فعالیت خود (از زمانی که ستاره شناسان با کمک دستگاههای اپتیکی شروع به رصد آن کرده اند) شده است.

به طور متوسط چرخه ها 11 سال را طی می کنند و بنابراین از حدود دو قرن و نیم قبل دانشمندان با وسواس خاصی اطلاعات مربوط به خورشید را جمع آوری کرده اند.

دانشمندان ناسا پیش‌بینی کرده‌اند توفان خورشیدی در سال 2013 میلادی به زمین می‌رسد و با تاثیر بر وسایل الکترونیکی و اختلالات ماهواره‌ای، فاجعه برپا می‌کند.

به گزارش روزنامه دیلی تلگراف چاپ انگلیس، توفان خورشیدی که از سطوح بالای انرژی مغناطیسی موجود در تشعشعات خورشید ناشی می‌شود، در سیستم‌های مخابراتی مانند ماهواره‌ها، هدایت‌کننده‌های خودرو، سفرهای هوایی، سیستم بانکی، کامپیوترها و تمامی وسایل الکترونیکی تاثیر می‌گذارد.

ریچارد فیشر، رئیس بخش فیزیک خورشیدی ناسا، در همین خصوص گفت: "درصورت بروز توفان خورشیدی بخش عظیمی از زمین بدون برق خواهد شد."

وی همچنین تاکید کرد که قطعیت وقوع چنین اتفاقی حتمی است ولی فقط نمی توان سطح قدرت و جدیت آن را پیش‎بینی کرد.

آکادمی ملی علوم امریکا دو سال قبل درباره وقوع توفان خورشیدی قوی که خسارت اقتصادی ناشی از آن بیشتر از بیست برابر توفان کاترینا خواهد بود، هشدار داد. توفان کاترینا در سال 2005 میلادی هزاران کشته برجای گذاشت و بیش از 125 میلیارد دلار خسارت ببار آورد.

فیشر تاکید کرده است که وقوع توفان خورشیدی که دمای خورشید را به بیش از 10 هزار درجه فارنهایت (5 هزار و 500 درجه سانتیگراد) خواهد رساند، در طول عمر هر فرد به ندرت روی خواهد داد.

براساس این گزارش در هر 22 سال چرخه انرژی مغناطیسی خورشید به نقطه اوج خود می‌رسد و حال آنکه تعداد لکه‎های خورشیدی یا همان تشعشعات خورشید در هر 11 سال یکبار به اوج خود می رسند که پیش‌بینی می‌شود، هم‎زمانی وقوع این دو اتفاق در سال 2013 میلادی، موجب ایجاد حجم بسیار زیادی از تشعشعات شود.

/ 0 نظر / 37 بازدید